Fantastični Velež izbacio AEK i plasirao se u 3. pretkolo Konferencijske lige

Vijesti

Nogometaši Veleža plasirali su se u treće pretkolo Konferencijske lige nakon što su u dvomeču poslije boljeg izvođenja penala bili bolji od favorizovanog grčkog AEK-a.

U prvom meču odigranom na Grbavici bilo je 2:1 za Rođene, a večeras je u Atini bilo 1:0 za grčki tim. U produžecima nije bilo pogodaka, a igrači Veleža su bili sretniji i spretniji u penalima pa su prošli u narednu fazu.Krenulo je žestoko na obje strane. Prvu šansu imao je AEK u 10. minuti kada je Bogdanović dobro odbranio udarac Arauja. Samo četiri minute kasnije Ćosić je šutirao snažno iskosa, ali je Stanković bio priseban.

Igra se potom primirila do 34. minute kada je AEK imao kolosalnu šansu. Araujo je šutirao iz okreta, ali je lopta prohujala pored gola.

Igra se rasplamsala pa smo brzo vidjeli dvije odlične šanse na obje strane. Prvo je Stanković odbranio udarac Zajmovića koji je bio sam na petercu, a već u narednom napadu Tanković je silovito šutirao, ali je Bogdanović izvanredno reagovao. Do kraja poluvremena se igra ponovo primirila pa nije bilo promjene početnog rezultata.

Imao je AEK inicijativu u drugom poluvremenu, a blizu gola bio je Tanković u 52. minuti kada je neometan šutirao preko Veležovog gola.

U jeku napada domaćih, Velež je mogao u potpunosti šokirati domaće kada je Anđušić u 69. minuti izlomio dva igrača AEK-a i ostavio povratnu loptu za Ćosića koji je s desetak metara šutirao pored gola.

Krenuo je AEK potom žestoko do kraja utakmice po pobjedu, ali je odbrana Veleža na čelu s golmanom Bogdanovićem izdržala sve nalete pa pogodaka nije bilo sve do sudijske nadoknade. Sudija je produžio devet minuta, a u osmoj je Mantalos pogodio iz velike gužve za konačnih 1:0 nakon regularnih 90 minuta meča.

U produžecima nije bilo gotovo nikakvih uzbuđenja budući da su obje ekipe bile dosta umorne pa su uslijedili penali. Sretniji i spretniji bili su igrači Veleža koji su tako ostvarili plasman u narednu fazu takmičenja.

Velež će u trećem pretkolu Konferencijske lige igrati protiv švedskog Elfsborga koji je u dvomeču 2. pretkola u dva navrata razbio moldavski Milsami (4:0, 5:0) koji je ranije izbacio Sarajevo. Prvi meč Veleža i Elfsborga igra se već naredne sedmice.